Skip to content

"Spread the word" - Oracle uygulamalarını PostgreSQL'e aktarmak

"Oracle uygulamalarını PostgreSQL'e aktarmak" konulu semineri vermek aklımda pek yoktu aslında. Peter (Eisentraut) bu sene Kanada'da bu konuda bir seminer vermişti. INET-TR için seminer konularını düşünürken, Statistics Collector'dan sonra bu konu geldi aklıma. Peter'a e-posta gönderdim seminerini kullanabilmek için. O da "Spread the word :)" yanıtını verince işler kolay oldu :-)

Seminer notu web sitemdeki belgeler bölümünde. PDF, HTML ve Macromedia Flash formatlarında sunumu bulabilirsiniz.

Ancak konunun daha sonra benim için daha da zevkli bir hale gelmesi nedeniyle, sunumun biraz daha geniş halini bundan sonra kısa aralıklarla günlüğümde bulabileceksiniz. 32 kısım tekmili birden!

Benden anlatması; sizden de uygulamalarınızı aktarması.

Şimdiden kolay gelsin.

Ankara'da 2 (yeni) PostgreSQL semineri

Ankara'da önümüzdeki hafta Salı günü (23 Aralık 2008) 2 tane PostgreSQL semineri vereceğim. İki semineri de Türkiye'de ilk kez veriyorum:

1. Oracle uygulamalarını PostgreSQL'e aktarmak

Seminerde stored procedure'lardan fonksiyonlara, sorguların aktarılmasından bu aktarma sırasında kullanılabilecek araçlara kadar
geniş bir yelpazede bu konudaki ipuçlarını vereceğim. Seminer 10:00 - 11:00 arasında olacak.

2. PostgreSQL'de statistics collector

PostgreSQL'de statistics collector, başarım gözlemlemesi için gerekli en önemli bileşenleri sunar. İstatistik viewları ile PostgreSQL'in dahili
birçok bilgisine ulaşabiliriz. Seminerde statistics collector sürecinin nasıl çalıştığını ve ilgili viewların nasıl yorumlanacağını anlatacağım.

Seminer 14:00 - 16:00 arasında olacak.

Seminerler 13. INET-TR konferansı kapsamında ODTÜ Kültür Kongre Merkezi'nde olacak. Organizasyon için LKD Seminer Çalışma Grubu'daki herkese teşekkürler. Konferans kapsamındaki diğer etkinlikler için:

http://inet-tr.org.tr/inetconf13/
adresini lütfen ziyaret edin.

Visibility Map

Magnus benden önce bloglamış -- Visibility map PostgreSQL'e girdi. 8.4'e eklenen birçok yeni özellikten birisi. VACUUM işlemlerinin işlemci ve disk üzerine etkisini önemli oranda azaltacak ve belirgin şekilde başarım artışları sağlayacak bir özellik.

Teşekkürler Heikki!